Uroda

Jak chronić się przed słońcem

Temperatury za oknem trzymają się na bardzo wysokim poziomie, co oczywiście jest świetną wiadomością. Kto z nas nie lubi słońca i ciepła latem? Musimy jednak pamiętać, że upały i słońce, mimo że są przez nas lubiane i wyczekiwane. Nie są dobre dla naszej skóry, o którą trzeba dbać w każdych warunkach. Zapraszam do wpisu o którym wspomnę czym są filtry, jak jest stosować. Zapraszam do dalszej części wpisu. Wszystkie zaproponowane przeze mnie produkty, można znaleźć w sklepie Notino.pl

Szkodliwe promieniowanie

Promieniowanie słoneczne ma niestety mocno szkodliwy wpływ na zdrowie naszej skóry. Najgroźniejsze z promieniowań to ultrafiolet (UV), które w zależności od długości fali dzielimy na trzy części UVA, UVB i UVC. Działanie takiego promieniowania, powoduje przyspieszenie procesów starzenia się skóry, a także może prowadzić do groźnych chorób nowotworowych, dlatego niezwykle ważne jest ograniczenie czasu spędzanego na słońcu oraz stosowanie odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

Promieniowanie UVA – jest to rodzaj promieniowania, które dociera do ziemi przez cały rok. Pobudza wytwarzanie barwnika, a w mniejszym stopniu powoduje rumień na skórze, może również powodować reakcję alergiczną. Promienie UVA są odpowiedzialne za starzenie się naszej skóry, ponieważ uszkadzają włókna kolagenowe i elastyny. Powoduje to zwiotczenie skóry i utratę jędrności, a to prowadzi do zmarszczek. Promienie te mogą powodować alergie słoneczną, która objawia się wypiekami i rumieniem. Wtedy odczuwamy tak zwane swędzenie skóry. Pamiętajmy jednak o najważniejszym, że promienie UVA mogą prowadzić do powstawania nowotworów.

Promieniowanie UVB to kolejny rodzaj promieniowania ultrafioletowego, które nie jest widzialne dla człowieka. Dociera do naskórka i powoduje poparzenia słoneczne. Podczas tego promieniowania wydzielana jest tak przez nas pożądaną witamina D. W ten sposób stymuluje produkcję melaniny, czyli odpowiada za opaleniznę. Skutki uboczne, jakie za sobą niesie to rumień, alergie, zwiększa częstotliwość występowania czerniaka.

Promieniowanie UVC to promieniowanie, które ma najmniejszy zasięg, dzięki warstwie ozonowej nie powinno dosięgać powierzchni ziemi. Jednak przez przerzedzanie się owej warstwy, nawet którtki kontakt z tym rodzajem promieniowania może skutkować oparzeniami słonecznymi.

Jak chronić się przed szkodliwym promieniowaniem

 • Przede wszystkim unikamy długich „kąpieli” słonecznych,
 • Używamy odpowiednio dobranych kosmetyków ochronnych
 • Nie zapominamy o regularnym nakładaniu kremów z filtrem

Jakie kremy z filtrem polecam?

Avène Sun Minéral

Avène Sun Minéral to ochronny fluid bez filtrów chemicznych SPF 50+. Doskonale nawilża skórę bez jej obciążania a dzięki zawartości wody termalnej Avène ma działania kojące i łagodzące. Najważniejsze właściwości to ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB, nawilża i zmiękcza skórę, działa kojąco i łagodzi podrażnienia. Co ważne też dla mnie, produkt ten nie pozostawia białych śladów po nałożeniu.

Avène Sun Minéral
Avène Sun Minéral

Biotherm Crème Solaire Anti-Âge

Biotherm Crème Solaire Anti-Âge to preparat, który zapewnia niezawodną ochronę twarzy przed promieniowaniem słonecznym z wysoką ochroną (SPF30 – SPF50). Chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVB, zapobiega przedwczesnemu starzeniu, a także nierównomiernej pigmentacji skóry twarzy. Nawilża i odżywia skórę.

Biotherm Crème Solaire Anti-Âge
Biotherm Crème Solaire Anti-Âge

Podsumowanie

Pamiętajmy, że opalanie jest czymś, co kojarzy nam się z przyjemnością. Chcemy być ładnie i równomiernie opaleni. Jednak nie należy zapominać o złym wpływie promieniowania słonecznego na nasze działo. Stosowanie kremów z filtrem to jedna z najskuteczniejszych metod w walce z negatywnym wpływem opalania. Drogie Panie, czerwiec tuż, dlatego zadbajmy o naszą cerę!

2 komentarze

 • Karola

  Pamietam czasy kiedy wjeżdżał tylko przyspieszacz, żadnych filtrów.
  Dobrze ze świadomość w tych tematach teraz rośnie🙈

  Reply
 • Ania

  Ja latem nie rozstaje się z 50, mój must have 🙂

  Reply

Dodaj komentarz