Samodzielnie zrobiony żel antybakteryjny czy płyn do dezynfekcji rąk zabija niemal wszystkie zarazki. Ważne jest jedynie, żeby zawierał odpowiednio dobrane składniki. Zapraszam do wpisu, gdzie postaram się opisać jak zrobić antybakteryjny płyn do dezynfekcji rąk, który sprawdzi się w okresie większego zachorowania na grypę czy też chorobę wywoływaną przez koronawirus. Produkty z dzisiejszego wpisu można znaleźć na Notino.pl
Samodzielnie wykonane preparaty do dezynfekcji
Masowo wykupowane żele antybakteryjne i płyny dezynfekcyjne sprawiają, że zaczynamy szukać innych, domowych sposobów na produkcje preparatów które mogą nam pomóc. Mało kto wie, że samodzielnie wykonany płyn dezynfekujący ma takie samo działanie, jak te kupowane w sklepach.
Jak zrobić żel antybakteryjny do rąk? (3 składniki)
Składniki jakie będziemy potrzebowali to:
- żel aloesowy – 1/4 szklanki (np. Holika Holika Aloe 99%)
- alkohol: spirytus salicylowy – 2 łyżki (np. Bione Cosmetics Antakne)
- olejek antybakteryjny – ok. 30 kropli (np. Tea Tree Essential Oil)
Składniki mieszamy w naczyniu i przelewamy do pojemnika z dozownikiem. Może to być na przykład zużyte opakowanie po mydle. Warto pamiętać, aby pojemnik przed każdym użyciem odpowiednio wstrząsnąć.

olejek z drzewa herbacianego
Przepis na domowy żel dezynfekujący (2 składniki)
Podstawowym składnikiem domowego żelu antybakteryjnego jest aloes. Jego właściwości znane są chyba każdemu z nas – przyspiesza gojenie ran, zmniejsza dolegliwości takie jak swędzenie, obrzęki, a dodatkowo niszczy bakterie, wirusy i grzyby. Najprostszy przepis na domowy antybakteryjny żel dezynfekujący to połączenie naturalnego zagęszczacza (żel aloesowy) oraz alkoholu etylowego w proporcji 4:6. Dzięki połączeniu tych dwóch składników, otrzymamy produkt antybakteryjny o stężeniu około 60 procent.

żel do intensywnego nawodnienia i odświeżenia skóry z aloesem
Podsumowanie
Samodzielnie wykonane preparaty do dezynfekcji rąk, działają tak samo dobrze jak te kupowane w sklepach. Odpowiednio dobrane składniki, sprawią że żel antybakteryjny przygotowany przez nas zabija niemal wszystkie zarazki (bakterie, grzyby, wirusy) znajdujące się na dłoniach i wszelkiego rodzaju powierzchniach, z którymi mamy styczność np. klamki czy poręcze. Należy jedynie pamiętać, że zawarty w preparacie alkohol wysusza skórę dłoni. Dlatego dobrze pamiętać też o odpowiednim nawilżaniu skóry dłoni. Stosując preparaty dezynfekcyjne należy pamiętać aby unikać kontaktu z oczami. W sytuacji gdy preparat przedostanie się do naszych oczu, należy niezwłocznie przemyć je letnią wodą. Preparatu nie powinno stosować się na podrażnioną lub uszkodzoną skórę.
Żel antybakteryjny (płyn dezynfekcyjny) warto stosować w sytuacji, gdy mamy ograniczony dostęp do mydła i ciepłej bieżącej wody. A także w sytuacjach, gdy jesteśmy w miejscach gdzie ryzyko zakażenia niebezpiecznymi patogenami jest wysokie, czyli wszędzie tam gdzie jest duży ruch i możemy być narażeni na wszelkiego rodzaju zarazki (np. szpitale, przychodnie, salony kosmetyczne, galerie itp).
Julita
Zrobiłam płyn z tego przepisu! Dzięki wielki 🙂