Social media

Instagram powoduje kompleksy

kompleksyinstagram

Według wielu badań i opinii psychologów Instagram jest najbardziej dołującym medium społecznościowym i powoduje kompleksy. Dzięki tej platformie, w dzisiejszych czasach mamy zakrzywiony obraz rzeczywistości. Codziennie przeglądamy zdjęcia szczęśliwych ludzi, w pięknych wnętrzach, na gorących piaszczystych plażach, jedzących dania, o których nawet nie słyszeliśmy. Widzimy zdjęcia osób, które realizują swoje pasje, codziennie znajdują czas na przyjemności. Kobiety zawsze mają idealną sylwetkę, cudowną cerę, nienaganne paznokcie. Instagramowi panowie natomiast najczęściej mają figurę niczym młodzi bogowie kulturystyki. Nawet jeśli nie przemawia przez nas zazdrość, a konta oglądamy tylko z czystej przyjemności, to mimo wszystko, oglądanie cudzych osiągnięć sprawia, że wpadamy w gorszy nastrój. Zaczynamy rozmyślać, co robimy źle, że osoba z obrazka ma „lepsze życie niż ja”.

Czy Instagram powoduje kompleksy

Do napisania tego wpisu zmotywowały mnie wiadomości, które otrzymuje na Instagramie, o treści mniej więcej takiej „jak Ty to robisz, że całe życie jesteś uśmiechnięta”, „jesteś taka śliczna na każdym zdjęciu”, „chciałabym umieć robić sobie zdjęcia jak Ty”. Z czystej ciekawości na moim profilu postanowiłam zrobić ankietę, aby poznać opinię moich obserwatorów na temat Czy Instagram powoduje kompleksy. Wynik potwierdził się z moimi przypuszczeniami, ponad 60% osób (ponad 700 głosów), uważa, że Instagram powoduje kompleksy. Na podstawie osób głosujących, zauważyłam, że odpowiedź NIE, najczęściej zaznaczali inni blogerzy i influencerzy, czyli osoby, które „w tym siedzą” i wiedzą, o co chodzi.

To, co widzimy na Instagramie, często nas zachwyca i wydaje się prawdziwe. Przeglądając profile sławnych osób mamy poczucie, że nasze życie jest gorsze, a innym wszystko przychodzi łatwiej. Jednak każdy ma medal, ma też drugą stronę — nie myślimy o tym, ile wysiłku kosztowało zrobienie takiego zdjęcia czy filmu, aby efekt finalny był właśnie taki. Młodzi ludzie, często oglądając swoich idoli z ekranu, starają się ich naśladować. Widząc ładnie selfie, myślą sobie „ja też mam telefon i też mogę zrobić sobie zdjęcie”. Jednak efekt bardzo często bywa odwrotny, a zdjęcie finalne sprawia, że zaczynamy się dołować.

Cała prawda o instagramowych profilach

Prawda o wyimaginowanym, instagramowym świecie jest niestety inna. Nie jest tak pięknie i kolorowo, a my jako obserwatorzy nie widzimy drugiej strony medalu, która bywa już mniej idealna. Do sesji zdjęciowych czy na eventy, blogerzy w dużej mierze długo się przygotowują. Nienaganne stylizacje, które są ze sobą idealnie skomponowane, dobrze wykonany makijaż, a do tego starannie wyszukane miejsce na zdjęcia. To tylko część elementów, które składają się na efekt finalny. Zdjęcia po takiej sesji trafiają najczęściej do programów do obróbki zdjęć (o aplikacjach do obróbki możecie przeczytać w moim wpisie tutaj) typu Lightroom, Photoshop, gdzie wszystkie skazy zostają usunięte, a na całość „naciągnięty” zostaje filtr. Niestety (albo stety) nikt z nas nie jest idealny! Na co dzień włosy nie zawsze są świetnie ułożone, a twarz pozbawiona najmniejszej skazy.

Instagram vs Rzeczywistość
Instagram vs Rzeczywistość – źródło: reddit.com

Jesteś piękna pamiętaj o tym!

Do napisania tego wpisu zabierałam się dość długo. Pierwszy „szkic” napisałam już w styczniu i początkowo całość miała być o wiele, wiele dłuższa. Jednak przemyślałam, że główne przesłanie całego tekstu oraz odpowiedź na pytanie, Czy instagram powoduje kompleksy, pozostawię Wam, czytelnikom.

Moim zdaniem, żyjemy w czasach, gdzie media bardzo mocno wpływają na życie ludzi, szczególnie młodych. Kiedyś podczas lekcji w szkole podstawowej, gdy padało pytanie Kim chcesz zostać w przyszłości? Odpowiedzi często były bardzo podobne — fryzjerką, lekarzem, strażakiem, policjantem. Dziś odpowiedzi, które nagminnie są powtarzane to — youtuberem. Daje to idealny wgląd na fakt, jak dużą i ważną rolę w wychowaniu odgrywa internet i media społecznościowe. W mojej opinii ważne jest nagłośnienie całej sprawy, związanej z informowaniem młodych ludzi, że Instagram i Youtube bardzo często mają mało wspólnego z rzeczywistością.

Każdy z nas jest wyjątkowy, nie ma dwóch takich samych osób, ani dwóch takich samych charakterów. Nawet bliźniacy się różnią. Dlatego ważne jest, by zaakceptować siebie, a swoje słabe strony (które często są słabe tylko dla nas), przekuć na zalety. Media społecznościowe są świetnym narzędziem do czerpania motywacji i w taki sposób powinniśmy z nich korzystać.

A jakie jest Wasze zdanie. Czy Instagram i inne media społecznościowe, powodują kompleksy? Dajcie znać!

10 komentarzy

 • Dietetyk Na Walizkach

  Niestety, część osób nabiera się na takie instagramowe kreacje…;(

  Reply
 • Ola

  IMO powinno się być jak najbardziej świadomym i jak najwięcej mówić o ty, jak instragram i snapchat piorą mózgi i to, co jako doskonałe widzimy na ekranach smartfonów, w rzeczywistości jest słabe (słabe w tym sensie, że nieinstagroamowe, niedoskonałe, nienormatywne). Wielu ludzi zapomina, ba, w ogóle nie wie, że kultura obrazkowa, w której żyjemy, jest fałszywa i nastawiona na zysk.

  Reply
 • Świat Pani Domu - Ola

  O ile u dorosłych ludzi może nie, o tyle dzieciaki, nastolatki czy już starsza młodzież – gdy napatrzą sie na zdjęcia idealnej figury, idealnych włosów, idealnego śniadania, kubka kawy..Też będą chcieli tak mieć a nie zawsze maja świadomość, że to wszystko jest wygładzone, upiększone – by czytelnikowi, followersowi miło było popatrzeć.

  Reply
 • Marta

  Nie odbierz tego źle, nie jest to hejt, ale czy przypadkiem nie jest to szczyt hipokryzji? Sama jesteś osobą wpływową, mającą Instagram i Twoje zdjęcia są zawsze idealne i wydajesz sie być bez „skazy”. Nie zrozum mnie źle 😉

  Reply
  • sarkove

   Oczywiście nie mam nawet zamiaru odebrać tego źle, bo moim zdaniem Twój komentarz jest bardzo trafny i mądry. Osoby, które mam okazję poznać dzięki Instagramowi, często mówią mi „wyglądasz tak samo jak sobie Ciebie wyobrażałam … tylko może jesteś ciut wyższa (śmiech)”. Co w mojej opinii bardzo dobrze pokazuje to, jaką jestem osobą. Nikogo nie udaje, a zdjęcia zawsze pokazują prawdę …

   Reply
   • sarkove

    … a ja sama widzę tam wiele skaz, których nie usuwam, bo nie o to tutaj chodzi. Oczywiście — w większości dbam o miejsce, w którym wykonuje zdjęcia, dbam o oświetlenie, a każde zdjęcie dostaje „filtr” tak by mój profil był spójny i cieszył oko. Dziękuje za komentarz 🙂

    Reply
 • petersson12

  W punkt Pani Sylwio!

  Reply
 • Marika

  Raaany! Ten wpis jest świetny. Idealnie trafiony w punkt. Mam dziecko które ma 9 lat i ciągle widzę tylko jak siedzi zapatrzone w ekran komputera i ogląda na youtubie grających stremerów (czy jak to się pisze). Uważam, że szkoły powinny wziąć pod uwagę taki problem tych czasów i zacząć bardziej wpływać na psychikę dzieci informujać o tym że nie zawsze to co jest tam, to prawda. Wielki ukłon !

  Reply
  • sarkove

   Bardzo dziękuje za taki odbiór 🙂 Sama mam młodsze rodzeństwo i zauważam, jak duży wpływ na osoby młodsze, mają media pokroju YT czy Instagrama. Myślę, że cała sytuacja powinna częściej być poruszana przez nauczycieli i media 🙂 Pozdrawiam!

   Reply

Dodaj komentarz