Woda toaletowa czy perfumy? Potocznie na oba produkty każdy mówi „perfumy”. Jednak wbrew pozorom, różnice są dość znaczne, o których nie każde może zdawać sobie sprawę! Największa różnica tkwi przede wszystkim w cenie! Zapraszam do krótkiego wpisu, gdzie postaram się opisać różnice.
Czym są perfumy?
Perfumy to po prostu najbardziej skoncentrowany, najdroższy i zarazem najmniej spotykany zapach. A wszystko za sprawą tego, że perfumy zawierają w sobie najwięcej olejków zapachowych, bo nawet do 43%. Są to oczywiście produkty ekskluzywne i są one również bardzo drogie, ponieważ dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych. Nie kupimy ich na pewno w drogeriach i sklepach, możemy szukać ich jedynie w miejscach specjalizujących się w sprzedaży perfum. Dostępne są we flakonikach i często mają miano produktów kolekcjonerskich. Intensywność perfum jest tak duża, że wystarczy zaledwie kilka kropli na ciele, aby zapach było czuć nawet do kilku dni.
Czym jest woda perfumowana?
Najpopularniejszy i najbardziej dostępny produkt zapachowy to woda perfumowana, znajdziemy w niej olejki w stężeniu 10-15% ( w perfumach 20-43%). Woda perfumowana jest znacznie trwalsza niż woda toaletowa, a jednoczenie nie przeraża nas cenowo. Woda perfumowana najlepiej utrzymuje się, kiedy spryskamy ciało przed nałożeniem ubrania, warto pamiętać, aby nie przesadzić, by nie doprowadzić do stanu, kiedy zamiast przyjemnego zapachu poczujemy coś drażniącego i coś, co doprowadzi nas do omdlenia. Niestety uważam, że niektórzy ludzie nie znają umiaru i kiedy mijamy taką osobę to zapach czuć jeszcze 10 metrów dalej. Wtedy nie wyczuwamy już przyjemnych nut zapachowych.
A może woda toaletowa?
Woda toaletowa jest jeszcze subtelniejsza od wody perfumowanej, ponieważ stężenie olejków, jakie w niej występują to 5-10%. Woda toaletowa najczęściej wybierana jest na okres letni, szukamy wtedy świeżości i orzeźwienia. Kiedy wybieramy takie produkty musimy pamiętać o tym, że woda perfumowana i toaletowa może różnić się nieco zapachem. Może być tak dzięki procesowi reformulacji, czyli odświeżenia zapachu.
Podsumowanie
Krótki wpis, który można traktować jako ciekawostkę, jednak ja po zagłębieniu tej wiedzy, zaczynam inaczej postrzegać „perfumy”. Dajcie znać, czy znaliście wcześniej różnice w tych produktach? I jakich produktów najczęściej używacie?
Dietetyk Na Walizkach
Fajnie, że przedstawiłaś poszczególne produkty 🙂 Ja wybieram zazwyczaj perfumy.