Ślub na głowie

Jak wybrać kamerzystę na ślub? Pytania do kamerzysty

jak wybrac kamerzyste na slub

Po wpisie, w którym opisywałam jak wybrać fotografa ślubnego, otrzymałam wiele przychylnych wiadomości, aby napisać podobny wpis o wyborze osoby, która uwieczni nasz niezapomniany dzień, tym razem na filmie. Poprosiliście również o listę pytań, taką, która usprawni Wam rozmowę z operatorem kamery, potocznie zwanym kamerzystą ślubnym*. Wychodzę więc naprzeciw prośbą i zapraszam do wpisu jak wybrać kamerzystę na ślub.

* Określenie kamerzysta nie jest poprawne językowo i przez wiele firm z tego fachu, uważane jest za „obraźliwe”. Poprawniejsze jest sformułowanie operator kamery lub filmowiec. Jednak mój wpis ma za zadanie w prosty sposób trafić do przyszłych Par Młodych, dlatego pozostanie kamerzysta. 😉 

Wybór kamerzysty ślubnego

Oferty ślubne

Obecnie na rynku ślubnym mamy ogromny wybór ofert filmowania ślubu. Począwszy od osób, które tworzą tradycyjne filmy jak za czasów naszych rodziców, trwające po 3-5h, a czasem nawet dłużej, aż po nowoczesne filmy ślubne, które trwają od 20 do maksymalnie około 90 minut. Nowoczesny operator kamery na ślubie wykracza poza stereotyp Pana w skórzanej kamizelce, trzymającego na ramieniu ogromną kamerę — sprzęt ewoluował do takiego stopnia, że nagrywanie filmu w jakości 4K staje się powoli standardem, a aparaty, którymi nagrywa się film, często są bardzo niewielkich rozmiarów. I to, że są mniejsze, wcale nie oznacza, że są gorsze!

Stereotypy dotyczące filmu ślubnego

Wiele par młodych bardzo często ma opory przed wynajęciem kamerzysty. Powody najczęściej bywają bardzo podobne – „taki film ogląda się tylko raz”, „legenda głosi, że ktoś obejrzał cały film z wesela” i wiele innych sformułowań, które utarły się w naszych głowach dzięki filmom z lat 90. Zbyt długie ujęcia, zła jakość obrazu, nieumiejętny montaż, kadry „przy kotlecie”, czyli tradycyjny film ślubny. Jednak powiem wam szczerze, przemyślcie tą decyzję jeszcze raz, na spokojnie. Wasz film ślubny nabierze największej „mocy” nie rok po ślubie, nie dwa lata, lecz 10-20 lat później. Kiedy będziecie go oglądać z Waszymi dziećmi, często wspominając osoby, których już wśród nas nie będzie. Zrobicie jak uważacie, ale ja jestem zdania, że lepiej zaoszczędzić gdzie indziej, ale mieć podczas tego dnia ekipę filmową, która nagra dla Was ten piękny dzień. Zaufajcie mi 😉

Tradycyjny film, film nowoczesny, teledysk ślubny

Film tradycyjny, idealnie trafia w gusta par młodych, które uważają, że tylko film, który trwa 3-6h może ukazać wszystkie najważniejsze szczegóły z tego dnia. Tradycyjny film weselny jest wbrew pozorom najtańszą opcją, ponieważ pary młode dostają „wszystko jak leci”, często bez obróbki materiału. W takim filmie nie ustrzeżemy się błędów montażowych. Koszt za tradycyjny film weselny zaczyna się od około 600zł, wszystko zależy od miejsca zamieszkania.

Nowoczesny film ślubny to zaprzeczenie wszystkich stereotypów — nie ma tutaj miejsca na nudne, długie kadry, cały film to reportaż ze ślubu i wesela, a nie dobrze zrealizowany scenariusz. Kamerzysta często, aby zmontować materiał finalny 60 minut potrzebuje około 3h surowego materiału. Firmy specjalizujące się w tego typu usługach, najczęściej pracują w kilku operatorów, posługując się sprzętem do stabilizacji obrazu jak gimbal, monopod, slider. Ujęcia często są urozmaicone filmem z powietrza, czyli filmem z drona. Cena za taki film, także jest zależna od miejsca zamieszkania, ale zaczyna się średnio od 2500zł. 

Teledysk ślubny, czyli film alternatywy. To dość nowoczesny typ filmu, który powoli zaczyna zyskiwać na popularności w naszym kraju. Jest to krótka alternatywa dla filmów trwających 1h lub nawet kilka godzin. Taki teledysk trwa około 3-15 minut i zawiera najważniejsze momenty, z podkładem muzycznym. Wbrew pozorom, krótszy film, nie zawsze oznacza szybszy montaż. Jest tak naprawdę odwrotnie. Aby z materiału ślubnego, z całego dnia nagrywania ułożyć materiał na 3-15 minut, który będzie dynamiczny, efektowny i będzie zawierał wszystkie najważniejsze elementy, trzeba często mocno się napocić. Koszt za taki film, to wydatek rzędy minimum 3000zł. 

jak wybrac kamerzyste slubnego
Jak wybrać kamerzystę na ślub?

Lista pytań do kamerzysty ślubnego

W trakcie spotkania z kamerzystą ślubnym, na większość z poniższych pytań, powinniście otrzymać odpowiedź automatycznie. Jeśli jednak kamerzysta nie wspomni nic na temat punktów, które Was interesują, warto o nie dopytać!

 1. Co wchodzi w skład usługi? (przygotowania, makijaż, fryzura, błogosławieństwo, bramy po drodze, nagrania całej mszy, oczepiny, podziękowania dla rodziców)
 2. Jaki jest koszt usługi? Czy jest podział na pakiety?
 3. Do której godziny pracuje kamerzysta?
 4. Jaki jest koszt dodatkowej godziny poza godzinami zawartymi w umowie?
 5. Czy kamerzysta posiada uprawnienia do nagrywania uroczystości kościelnych?
 6. W jaki sposób kamerzysta zabezpieczony jest w razie awarii sprzętu?
 7. Jaki jest koszt dojazdu kamerzysty?
 8. Czy w cenie nagrania wesela, otrzymujecie teledysk ślubny?
 9. Ile kopii płyt/pendrive otrzymujecie w pakiecie?
 10. Jaki jest koszt dodatkowych kopii płyt lub pendrive?
 11. Czy jest możliwość wprowadzania poprawek?
 12. Jaki jest koszt za wprowadzanie poprawek?
 13. Jak duża zaliczka pobierana jest w dniu podpisania umowy?
 14. Czy płyty są zabezpieczone przed kopiowaniem?
 15. Czy kamerzysta akceptuje uwagi dotyczące nagrywania tzn. np. nienagrywanie gości podczas jedzenia,
 16. Jak długo należy czekać na gotowy film?

Dodatkowe pytania, jakie można zadać, dotyczące  rejestrowania ślubu/wesela

 1. Czy używany jest sprzęt do stabilizacji obrazu?
 2. Na ile kamer nagrywane jest wesele?
 3. Czy kamerzysta używa sprzętu do rejestracji dźwięku.
 4. Czy kamerzysta używa lamp do doświetlania?

Podsumowanie

Dobry kamerzysta ślubny zapewni Wam niezapomnianą pamiątkę ze ślubu. Moim zdaniem nie warto oszczędzać na wyborze budżetowym, ponieważ ślub ma się tylko raz w życiu, a do oglądania filmu zaczniemy wracać chętniej za kilka lat.

Ze swojej strony mogę polecić kamerzystę – Provid Studio Filmowanie Wesel Łódź Łęczyca Łódzkie

21 komentarzy

 • Jak wybrać fotografa ślubnego? Jak uniknąć wpadki? – Sarkove

  […] również wpis o wyborze kamerzysty na ślub — polecam Provid Studio Filmowanie Ślubów […]

  Reply
 • kasia stępień

  swietny wpis! bardzo przydatny, ja pewnie zdecydowalabym sie na taki teledysk, bo to mi sie bardzo podoba 🙂

  Reply
 • ewaletmego

  Bardzo przydatny wpis 😍 teraz cuda robią na tych filmach ślubnych 😍

  Reply
 • Julia Wasielewska

  Ja niedługo biorę ślub więc to temat jak najbardziej na czasie dla mnie.

  Reply
 • Kaśka - Poligon Domowy

  szkoda, że nie miałam takiej listy przed ślubem… ale jakimś cudem trafił sie fajny kamerzysta 🙂

  Reply
 • Ola M

  Ja wybrałam tradycyjny film, ale został obroniony bardzo fajnie. Jestem zachwycona 🙂

  Reply
 • Agarecenzuje

  Wybór kamerzysta jedrs bardzo ważny, ja wybrałam niby bardzo dobrego, a w ostateczności wyszło tak że miał ubrudzona kamerę i całe nagranie musi być bardzo mocno rozjasnione by nie było widać kup much na nagraniu 😣 oczywiście miałam jeszcze opcje nie wzięcia nagrania wcale no ale cóż… Chciałam jakąś pamiątkę.

  Reply
 • Granivera

  Dobry kamerzysta zawsze w cenie, Bardzo przydatne rady 🙂

  Reply
 • Aga

  Bardzo ciekawe porady dla osób planujących zatrudnić kamerzyste 🙂

  Reply
 • world_of_casie_

  To jest jeszcze długo długo przede mną 🙈

  Reply
 • Jak pięknie być kobietą

  My nie zdecydowaliśmy się na kamerzystę, bo postanowiliśmy, że ten dzień uwieczni dwóch fotografów 🙂 Wydaje mi się, że kamera wprowadza na początku dość dużo sztywności. Ludzie zamiast się bawić to uciekają przed tą kamerą albo usilnie pozują i udają, że jej nie widzą. To wygląda komicznie. Przed naszym ślubem dużo osób pytało czy będzie kamera, a gdy usłyszeli, że nie – ulżyło im 😀

  Reply
 • Sandra z ChrząstekSumienia

  Szczerze? Muszę sobie ten wpis zapisać, by był na przyszłość 🙂

  Reply
 • Kinga Litkowiec

  Ten wybór jeszcze przede mną 🙂

  Reply
 • Aga

  Swój ślubny film obejrzałam tylko raz 🙂 To na pewno fajna pamiątka ale z perspektywy wielu lat wiem, że rzadko się wraca do filmów. Dla mnie zdjęcia są jednak bardziej wartościowe 🙂

  Reply
 • Joanna Majchrzak

  Ja skorzystałam z usług kamerzysty na swoim ślubie i mamy piękną pamiątkę.

  Reply
 • Joanna Majchrzak

  Ja skorzystałam z usług kamerzysty na swoim ślubie i mamy piękną pamiątkę.

  Reply
 • StyleVibes.pl

  Faktycznie kamerzysta na weselu odgrywa bardzo istotną rolę. Trzeba też koniecznie sprawdzać referencje i brać pod uwagę polecenia, a Twoja lista jest mega przydatna! 🙂

  Reply
 • Anszpi

  Miałam świetnego kamerzyste na swoim ślubie. Zrobił nam super film i tydzień po ślubie już mieliśmy go u siebie

  Reply
 • Mywholeworld

  Muszę przyznać, ze taki wpis ze wskazówkami bardzo mi się przyda! Wybór odpowiedniego fotografa jest niezwykle ważny, bo to on zadba o pamiątkę tego wyjątkowego dnia ❤️

  Reply
 • Ptysia

  Dobrze jest spisać sobie wszystkie rzeczy, o które chcemy zapytać, żebyśmy czegoś nie pominęli 🙂

  Reply
 • Dorota z kobietytomy.pl

  Oj tak, od dobrego wyboru kamerzysty sporo zależy…Fajny wpis

  Reply

Dodaj komentarz