Po wpisie, w którym opisywałam jak wybrać fotografa ślubnego, otrzymałam wiele przychylnych wiadomości, aby napisać podobny wpis o wyborze osoby, która uwieczni nasz niezapomniany dzień, tym razem na filmie. Poprosiliście również o listę pytań, taką, która usprawni Wam rozmowę z operatorem kamery, potocznie zwanym kamerzystą ślubnym*. Wychodzę więc naprzeciw prośbą i zapraszam do wpisu jak wybrać kamerzystę na ślub.
* Określenie kamerzysta nie jest poprawne językowo i przez wiele firm z tego fachu, uważane jest za „obraźliwe”. Poprawniejsze jest sformułowanie operator kamery lub filmowiec. Jednak mój wpis ma za zadanie w prosty sposób trafić do przyszłych Par Młodych, dlatego pozostanie kamerzysta. 😉

Oferty ślubne
Obecnie na rynku ślubnym mamy ogromny wybór ofert filmowania ślubu. Począwszy od osób, które tworzą tradycyjne filmy jak za czasów naszych rodziców, trwające po 3-5h, a czasem nawet dłużej, aż po nowoczesne filmy ślubne, które trwają od 20 do maksymalnie około 90 minut. Nowoczesny operator kamery na ślubie wykracza poza stereotyp Pana w skórzanej kamizelce, trzymającego na ramieniu ogromną kamerę — sprzęt ewoluował do takiego stopnia, że nagrywanie filmu w jakości 4K staje się powoli standardem, a aparaty, którymi nagrywa się film, często są bardzo niewielkich rozmiarów. I to, że są mniejsze, wcale nie oznacza, że są gorsze!
Stereotypy dotyczące filmu ślubnego
Wiele par młodych bardzo często ma opory przed wynajęciem kamerzysty. Powody najczęściej bywają bardzo podobne – „taki film ogląda się tylko raz”, „legenda głosi, że ktoś obejrzał cały film z wesela” i wiele innych sformułowań, które utarły się w naszych głowach dzięki filmom z lat 90. Zbyt długie ujęcia, zła jakość obrazu, nieumiejętny montaż, kadry „przy kotlecie”, czyli tradycyjny film ślubny. Jednak powiem wam szczerze, przemyślcie tą decyzję jeszcze raz, na spokojnie. Wasz film ślubny nabierze największej „mocy” nie rok po ślubie, nie dwa lata, lecz 10-20 lat później. Kiedy będziecie go oglądać z Waszymi dziećmi, często wspominając osoby, których już wśród nas nie będzie. Zrobicie jak uważacie, ale ja jestem zdania, że lepiej zaoszczędzić gdzie indziej, ale mieć podczas tego dnia ekipę filmową, która nagra dla Was ten piękny dzień. Zaufajcie mi 😉
Tradycyjny film, film nowoczesny, teledysk ślubny
Film tradycyjny, idealnie trafia w gusta par młodych, które uważają, że tylko film, który trwa 3-6h może ukazać wszystkie najważniejsze szczegóły z tego dnia. Tradycyjny film weselny jest wbrew pozorom najtańszą opcją, ponieważ pary młode dostają „wszystko jak leci”, często bez obróbki materiału. W takim filmie nie ustrzeżemy się błędów montażowych. Koszt za tradycyjny film weselny zaczyna się od około 600zł, wszystko zależy od miejsca zamieszkania.
Nowoczesny film ślubny to zaprzeczenie wszystkich stereotypów — nie ma tutaj miejsca na nudne, długie kadry, cały film to reportaż ze ślubu i wesela, a nie dobrze zrealizowany scenariusz. Kamerzysta często, aby zmontować materiał finalny 60 minut potrzebuje około 3h surowego materiału. Firmy specjalizujące się w tego typu usługach, najczęściej pracują w kilku operatorów, posługując się sprzętem do stabilizacji obrazu jak gimbal, monopod, slider. Ujęcia często są urozmaicone filmem z powietrza, czyli filmem z drona. Cena za taki film, także jest zależna od miejsca zamieszkania, ale zaczyna się średnio od 2500zł.
Teledysk ślubny, czyli film alternatywy. To dość nowoczesny typ filmu, który powoli zaczyna zyskiwać na popularności w naszym kraju. Jest to krótka alternatywa dla filmów trwających 1h lub nawet kilka godzin. Taki teledysk trwa około 3-15 minut i zawiera najważniejsze momenty, z podkładem muzycznym. Wbrew pozorom, krótszy film, nie zawsze oznacza szybszy montaż. Jest tak naprawdę odwrotnie. Aby z materiału ślubnego, z całego dnia nagrywania ułożyć materiał na 3-15 minut, który będzie dynamiczny, efektowny i będzie zawierał wszystkie najważniejsze elementy, trzeba często mocno się napocić. Koszt za taki film, to wydatek rzędy minimum 3000zł.

Lista pytań do kamerzysty ślubnego
W trakcie spotkania z kamerzystą ślubnym, na większość z poniższych pytań, powinniście otrzymać odpowiedź automatycznie. Jeśli jednak kamerzysta nie wspomni nic na temat punktów, które Was interesują, warto o nie dopytać!
- Co wchodzi w skład usługi? (przygotowania, makijaż, fryzura, błogosławieństwo, bramy po drodze, nagrania całej mszy, oczepiny, podziękowania dla rodziców)
- Jaki jest koszt usługi? Czy jest podział na pakiety?
- Do której godziny pracuje kamerzysta?
- Jaki jest koszt dodatkowej godziny poza godzinami zawartymi w umowie?
- Czy kamerzysta posiada uprawnienia do nagrywania uroczystości kościelnych?
- W jaki sposób kamerzysta zabezpieczony jest w razie awarii sprzętu?
- Jaki jest koszt dojazdu kamerzysty?
- Czy w cenie nagrania wesela, otrzymujecie teledysk ślubny?
- Ile kopii płyt/pendrive otrzymujecie w pakiecie?
- Jaki jest koszt dodatkowych kopii płyt lub pendrive?
- Czy jest możliwość wprowadzania poprawek?
- Jaki jest koszt za wprowadzanie poprawek?
- Jak duża zaliczka pobierana jest w dniu podpisania umowy?
- Czy płyty są zabezpieczone przed kopiowaniem?
- Czy kamerzysta akceptuje uwagi dotyczące nagrywania tzn. np. nienagrywanie gości podczas jedzenia,
- Jak długo należy czekać na gotowy film?
Dodatkowe pytania, jakie można zadać, dotyczące rejestrowania ślubu/wesela
- Czy używany jest sprzęt do stabilizacji obrazu?
- Na ile kamer nagrywane jest wesele?
- Czy kamerzysta używa sprzętu do rejestracji dźwięku.
- Czy kamerzysta używa lamp do doświetlania?
Podsumowanie
Dobry kamerzysta ślubny zapewni Wam niezapomnianą pamiątkę ze ślubu. Moim zdaniem nie warto oszczędzać na wyborze budżetowym, ponieważ ślub ma się tylko raz w życiu, a do oglądania filmu zaczniemy wracać chętniej za kilka lat.
Ze swojej strony mogę polić kamerzystę – Provid Studio Filmowanie Wesel Łódź Łęczyca Łódzkie
Jak wybrać fotografa ślubnego? Jak uniknąć wpadki? – Sarkove
[…] również wpis o wyborze kamerzysty na ślub — polecam Provid Studio Filmowanie Ślubów […]