Ślub na głowie

Jak wybrać fotografa ślubnego? Jak uniknąć wpadki?

wybor_fotografa_slubnego

Po pierwszym kroku, o którym mogliście czytać w poprzednim wpisie dotyczącym wyboru sali weselnej, przychodzi moment na kolejną ważną decyzję — jak wybrać fotografa ślubnego? Czym się kierować podczas tego wyboru? Na co zwrócić uwagę? Niedawno razem z narzeczonym przechodziliśmy przez ten etap, dlatego zapraszam do wpisu gdzie postaram się podzielić swoimi wskazówkami. 🙂

1. Kiedy i gdzie zacząć szukać fotografa ślubnego?

Odpowiedź jest prosta — jak najwcześniej! Z fotografami ślubnymi jest podobnie jak z salą weselną, im szybciej zabierzemy się za poszukiwanie i dokonamy rezerwacji, tym większy wybór mamy do dyspozycji. Moim zdaniem rok przed planowaną datą ślubu to absolutne minimum, najlepsi fotografowie mają zarezerwowane terminy nawet 2 lata do przodu.

Gdzie szukać fotografa na ślub? Najczęściej Pary Młode zasięgają opinii wśród znajomych, którzy swój ślub mają za sobą. Jest to bardzo dobre podejście, ponieważ mamy wgląd w efekt finalny całego reportażu ślubnego — ale o tym więcej napisze za chwilę. Co jeśli nie mamy wśród znajomych nikogo godnego uwagi? Osobiście polecam rozejrzeć się po swojej okolicy, szukając w wyszukiwarkach według fraz kluczowych np. „fotograf ślubny łódź”, „fotograf ślubny łódzkie” lub „zdjęcia ślubne białystok”. Oprócz tego ciekawą alternatywą są fora ślubne lub np. grupy na facebooku.

2. Profesjonalny fotograf ślubny czy kuzynka z aparatem?

Chyba u każdej Pary, na początku pojawia się dylemat, czy może nie zaoszczędzić 1000zł czy nawet 2000zł, bo przecież Nasza kuzynka, ciocia lub wujek ma lustrzankę i robi ładne zdjęcia. Na całe szczęście większość Par dość szybko rezygnuje z tego pomysłu — i bardzo dobrze! Wasi goście na weselu mają się bawić i miło spędzić czas. A Wy chyba chcecie mieć pewność, że otrzymacie reportaż ślubny. I przede wszystkim będzie odpowiedniej jakości.

3. Oferta ślubna cennik — drogo czy tanio?

W większości wypadków ceny u fotografów ślubnych to sprawa indywidualna — i takie podejście jest bardzo dobre. Nie ma dwóch takich samych ślubów i Par Młodych, każdy ma inne preferencje i wymagania. Przeglądając ofertę ślubną warto zapoznać się z tym co zawiera dany pakiet ślubny tj. ilość zdjęć, dodatki w postaci fotoalbumów, dodatkowe odbitki. Jeśli chcemy, aby fotograf był z nami od początku tzn. od momentu przygotowań lub aby uwiecznił poprawiny, warto sprawdzić, czy w pakiecie są te opcje. Jeśli ich nie ma, trzeba dopytać, na jaką dopłatę musimy się przygotować. Często bowiem zdarza się tak, że oferta ślubna, która na początku wydawała nam się najkorzystniejsza, po dodaniu wszystkich opcji, na których nam zależy, jest droższa od tej, która z początku była dla nas poza zasięgiem. Ceny za usługę fotografa ślubnego są bardzo różne, wszystko zależy od miejscowości, w jakiej mieszkamy, daty oraz miejsca ceremonii zaślubin, a nawet dnia ślubu (np. fotografowie często doliczają dodatkową prowizję za wykonanie zdjęć w święta lub dni specjalne jak Sylwester, lub obniżają cenę jeśli ślub jest planowany w środku tygodnia).

4. Oferta ślubna — na co zwrócić uwagę?

Podczas przeglądania oferty ślubnej, warto zwrócić uwagę na następujące elementy

 • Jakie elementy zawierają pakiety? (tj. przygotowania, błogosławieństwo itd.)
 • Czy będzie jeden fotograf, czy więcej?
 • Ile zdjęć finalnie otrzymujecie?
 • Na jakim nośniku otrzymacie gotowy materiał?
 • Ile sztuk nośników z reportażem otrzymujecie na koniec?
 • Czy pakiet zawiera dodatki jak np. odbitki, lub album? Jeśli tak to w jakich ilościach?
 • Do której godziny pracuje fotograf?
 • Jeśli interesują Was dodatki jak np. fotobudka, napis love, warto dopytać czy fotograf dysponuje takimi gadżetami.
Wybor sali na wesele Sarkove
Jak wybrać fotografa ślubnego? Na co zwrócić uwagę? O co pytać przy podpisaniu umowy ślubnej?

Umówione spotkanie z fotografem?

Punkt moim zdaniem absolutnie kluczowy i nie wyobrażam sobie podpisania umowy z fotografem drogą pocztową. Wyjątkiem są sytuacje, gdy wiemy dokładnie jak fotograf pracuje podczas ślubu i wesela, bo np byliśmy u znajomych, u których tworzył reportaż ślubny. Spotkanie z fotografem jest o tyle ważne, że przede wszystkim rozmawiamy w cztery oczy. Poznajemy jego zachowanie i wiemy, w jego towarzystwie czujemy się swobodnie. Chyba nie ma gorszej opcji, niż znaleźć kogoś przy kim nie będziemy czuli się dobrze, lub jego obecność będzie nas peszyła.

Podczas spotkania z fotografem, poproście o okazanie pełnego materiału ślubnego. Jest to bardzo ważne! Strony internetowe, Facebook czy Instagram, najczęściej zawierają najlepsze zdjęcia danego fotografa ślubnego. Pytanie, czy cały reportaż ślubny jest na podobnym poziomie? Czy tylko 5 zdjęć na 500 jest łał, a reszta taka sobie? Jeśli trafiliście na fotografa, który ma już bagaż doświadczeń, całkiem możliwe, że wykonywał już zdjęcia ślubne w kościele, w którym zamierzacie wziąć ślub. Albo fotografował na sali weselnej, na której będziecie świętować ten cudowny dzień. Jeśli tak to bingo! Macie idealne odwzorowanie tego, czego możecie się spodziewać.

Umowa ślubna — czy jest taka ważna? O co pytać?

Umowa ślubna to idealne zabezpieczenie dla Was oraz fotografa. Stanowi świetną podporę tego, o czym rozmawialiście podczas jej podpisania, umowa taka zawiera wszelkie najważniejsze informacje oraz ustalenia. Ustalcie w niej takie elementy jak godzina rozpoczęcia przygotowań u Młodego/Młodej, miejsce błogosławieństwa, ceremonii zaślubin czy choćby godzina, o której fotograf opuszcza Wasze wesele. Większość fotografów jest bardzo elastyczna w tej kwestii i najczęściej pracują do około 2.00 w nocy, kiedy wszelkie najważniejsze momenty takie jak oczepiny i tort, macie za sobą. Jednak czasami zdarzają się fotografowie, którzy mają zapis, że na weselu są maksymalnie do 22:00. Wtedy możecie być przygotowani, że część kluczowych elementów wesela, nie zostaje uwieczniona.

Dopytajcie czy fotograf zamierza być sam, czy pracuje np. we dwójkę? Ważne to jest, choćby ze względu na rozplanowanie ilości krzeseł dla obsługi, podczas Waszego wesela. Sprawdźcie, czy umowa ślubna zawiera zapis dotyczący terminu oddania zdjęć. Najczęściej w przeciągu 90 dni od daty ślubu/pleneru, fotografowie przekazują gotowy materiał. Brak takiego zapisu, może sprawić, że zdjęcia otrzymacie po roku.

Pozostałe zapisy w umowie ślubnej

Koniecznie spytajcie fotografa, czy ma upoważnienie do wykonywanie zdjęć w obiektach sakralnych. Jest to bardzo ważne! Dopytajcie jak fotograf jest zabezpieczony na wypadek zdarzeń losowych jak np. choroba, wypadek. Czy ma kogoś zaufanego, kto w jego miejsce wykona zdjęcia na Waszym ślubie, na podobnym technicznie poziomie. Dopytajcie czy jest przygotowany na wypadek awarii sprzętu — czy dysponuje podczas ceremonii dwoma aparatami? Profesjonalista, który podchodzi do swojej pracy poważnie, zawsze będzie przygotowany na takie sytuacje.

Zapytajcie o kwestię finansową. Jaka wysokość zadatku pobierana jest w momencie podpisania umowy. Kiedy wpłacacie pozostałą część kwoty — czy w momencie opuszczania sali weselnej przez fotografa, czy w momencie odbioru finalnego materiału? Dopytajcie jak wygląda sytuacja związana z opłatą za paliwo w dniu Waszego ślubu. Czy koszty związane z dojazdem na miejsce przygotowań, a następnie do kościoła i na sale weselną, są wliczone w cenę, lub ile musicie dopłacić a każdy kilometr.

Dokładnie przeczytajcie całą umowę ślubną, każdy fotograf przygotowuje ją samemu i mogą znaleźć się w niej niezrozumiałe dla Was zapisy. O wszystko zapytajcie i poproście, aby je wyjaśnił.

Jak wygląda Umowa ślubna, możecie sprawdzić na tej stronie – Umowa ślubna w formie pdf

Podsumowanie

Wybór fotografa na ślub to często bardzo trudny moment. Ilość osób, które ogłaszają się w internecie jako fotograf ślubny jest olbrzymia. Jednak spośród wszystkich opcji, musicie wybrać „tego jedynego”. Ważne, aby w towarzystwie fotografa czuć się swobodnie. Bardzo dużym pozytywnym aspektem jest moment, w którym fotograf daje Wam porady i podpowiedzi dotyczące ślubu, wesela czy pleneru. Pokazuje w taki sposób, że jemu również zależy na Waszym dniu, Waszych zdjęciach, a sam dysponując ogromnym doświadczeniem, może Wam podpowiedzieć co będzie dobre, co zmienić, a czego nie … uczestniczy w weselach znacznie częściej niż Wy, więc dobrze wie co się sprawdza. 🙂

Polecam również wpis o wyborze kamerzysty na ślub —  Provid Studio Filmowanie Ślubów Łódzkie

13 komentarzy

 • Paweł Heczko

  Cześć Sylwia,
  Świetny tekst i mówię to z punktu widzenia tak fotografów i ich klientów. Zebrałaś w jednym miejscu najważniejsze tematy (problemy) które często stają się bariera komunikacyjną i finalnie uniemożliwiają podpisanie umowy. Naprawdę dobra robota.

  Reply
 • Podsumowanie roku 2018 – Sarkove Blog lifestylowy

  […] i spostrzeżenia dotyczące wyboru sali na wesele. Następnym krokiem na mojej liście był wybór fotografa i ten punkt udało nam się bardzo szybko wykreślić z naszej listy. Choć na początku […]

  Reply
 • Jak wybrać kamerzystę na ślub? Pytania do kamerzysty – Sarkove

  […] wpisie, w którym opisywałam jak wybrać fotografa ślubnego, otrzymałam wiele przychylnych wiadomości, aby napisać podobny wpis o wyborze osoby, która […]

  Reply
 • Cathy

  Super, że poruszyłaś ten temat! Ja byłam na jednym weselu, co para młoda w ogóle nie miała fotografa. Nawet chociażby tej kuzynki. Później żałowali, bo z gości praktycznie nikt nie robił zdjęć (to było kilka lat wstecz, więc fotografowanie telefonami nie było tak oczywiste jak teraz). Wybór odpowiedniego fotografa to kluczowa sprawa, jeśli chce się mieć pamiątki w postaci zdjęć z tego dnia.

  Reply
 • Lili

  Bardzo przydatne rady 😉 ja jestem dosc wymagajaca wiec poszukowania na pewno zaczne wczesniej 😉

  Reply
 • Beauty-and-Nails

  Temat już nie dla mnie, ale na pewno wiele osób skorzysta z rad 🙂

  Reply
 • Scarletday

  Takie posty bardzo się przydają – pokaże go mojej znajomej, która bierze niedługo ślub ❤️

  Reply
 • Joanna Śliwińska

  Mi udało się znaleźć fotografa przypadkiem, a zdjęcia zarówno jakość jak i ilość jest powalająca. Mam ich prawie tysiąc z tego ważnego dnia!

  Reply
 • nika88

  Bardzo fajny poradnik. Brałam ślub w czerwcu, my wybraliśmy fotografa z polecenia znajomych. Gdybym miała wybierać sama od zera to chyba bym osiwiała, to naprawdę ciężki wybór. Umowa to podstawa, u nas była krótka i konkretna. Finalnie przy odbiorze usługi miałam kilka uwag, ale koniec końców jesteśmy zadowoleni, mamy wspaniałą pamiątkę, chociaż dość kosztowną 🙂

  Reply
 • Wera

  zdecydowanie profesjonalny fotograf to jest to

  Reply
 • żaneta

  dobry fotograf to artysta, nie warto na nim oszczędzić. pamiątka czyli piękne zdjęcia będą z nami na zawsze. kuzynka może robić zdjęcia przy okazji

  Reply
 • Julia

  Ten trudny wybór jeszcze przede mną, więc post jest dla mnie jak najbardziej na czasie. Chciałabym mieć piękne zdjęcia na lata z tego cudnego dnia.

  Reply
 • Paulyynka

  Sylwia, kolejny świetny wpis 🙂 Oglądałam z ciekawości zdjęcia fotografa o którym wspomniałaś na koniec … są cudowne! Jeśli to fotograf, którego wybrałaś na swój ślub to już chce zobaczyć te fotki!

  Reply

Dodaj komentarz