Social media

Rozdania na Instagramie. Jak wygrać rozdanie?

rozdanie_instagram_jak_wygrac

Jeśli śledzicie social media, na pewno Waszym oczom ukazały się rozdania na Instagramie, które obecnie zalały profile polskich influencerów i blogerów. W dzisiejszym wpisie postaram się odpowiedzieć na pytania takie jak – Czym są rozdania na Instagramie? Co dają właścicielowi konta? Jak unikać oszukanych rozdań? No i przede wszystkim Jak wygrać rozdanie na Instagramie? Zapraszam do wpisu!

Czym jest rozdanie?

Rozdania na Instagramie to nic innego jak konkurs, w którym uczestnik wygrywa nagrodę w zamian za aktywność na profilach blogerów/influencerów. Nie wolno mylić rozdania z losowaniem, które może wiązać się z sankcjami prawnymi dla organizatorów i z tego, co mi wiadomo, jest już zabronione na Instagramie. Aby rozdanie nie było losowaniem, nie może być w nim żadnych elementów losowości.

rozdania na instagramie
Rozdania na Instagramie – Przykład rozdania z toaletką

Jak wygląda organizacja rozdania?

Grupa blogerów/influencerów umawia szczegóły organizacji rozdania na Instagramie, a następnie dokonując zrzutki pieniężnej i kupują nagrody. Bardzo często swoje „5 groszy” dorzucają firmy, które wysyłają swoje produkty, w zamian za bycie na liście organizatorów.

Co rozdania dają blogerom i firmom?

Bardzo proste pytanie — aktywność oraz wzrost obserwatorów. Dzięki organizacji rozdania, profile blogerów notują bardzo duże przyrosty polubień oraz komentarzy, a przede wszystkim rośnie ilość obserwatorów. Obserwatorów realnych, bo to bardzo ważna rzecz 🙂 Firmy natomiast, małym nakładem finansowym, mają dość dobrą reklamę.

Często zdarza się również taka sytuacja, że osoba, która odwiedzi raz profil blogera/influencera, biorąc udział w rozdaniu, zostanie u niego na dłużej — stając się tym samym, stałym obserwatorem profilu.

Czy rozdania na Instagramie są prawdziwe?

Jeśli są organizowane przez zaufane profile i osoby to jak najbardziej tak! Jeśli zastosujesz się do porad z tego wpisu, będziesz w stanie rozpoznać prawdziwe rozdanie. Warto też pamiętać, że żaden szanujący się bloger/influencer nie podpisałby się pod rozdaniem, które ma być ustawką, ponieważ po prostu straciłby na szacunku w oczach swoich obserwatorów. Taka sama sytuacja ma się w przypadku firm.

Jak odróżnić prawdziwe rozdania na Instagramie?

Przede wszystkim, zwróć uwagę na to, co jest nagrodą w danym rozdaniu. Jeśli jest to np telefon iPhone 8, który kosztuje załóżmy około 3 tysięcy złoty, to gdy zobaczymy profil rozdaniowy, na którym jest 5-10 osób, powinniśmy się nad tym zastanowić. W takim rozdaniu każdy uczestnik musiałby dokonać „zrzutki” po 300-600zł co jest raczej niemożliwe! Prawdziwe rozdanie z iphonem, raczej na pewno będzie miało minimum 15-20 uczestników!

Kolejnym ważnym elementem jest zwrócenie uwagi na konta, które biorą w nim udział. Blogerzy/Influencerzy, którzy decydują się na udział w rozdaniu najczęściej mają wypracowane profile i rzeszę stałych odbiorców. Dodatkowo w prawdziwych rozdaniach, często biorą udział znane firmy. Ważnym aspektem jest też zwrócenie uwagi na samo rozdaniowe zdjęcie — czy prezentuje ono realne zdjęcie przedmiotu, czy jest po prostu skopiowane z internetu. Choć zdjęcie, które nie jest realne nie musi od razu oznaczać oszukanego rozdania – przykładem może być rozdanie, w którym blogerzy/influencerzy dają jako nagrodę, toaletkę kosmetyczną. Lepiej dodać zdjęcie „z internetu” niż zamawiać toaletkę do domu, skręcać ją po to by tylko zrobić zdjęcie. Profil rozdaniowy też dobrze, aby budził zaufanie — miło, jeśli organizatorzy rozdań, dodają zdjęcia nagród, które otrzymali zwycięzcy.

konkursy rozdania na ig
Rozdania na Instagramie – Przykład rozdania

Jak wygrać rozdanie na Instagramie?

Punkt, na który chyba wszyscy czekali. Aby wygrać rozdanie (na aktywność) na Instagramie, musisz być aktywny na profilach wszystkich uczestników. Nie ma innej możliwości na zwycięstwo, ani drogi na skróty. Oto kilka moich cennych rad, które sprawią, że zostaniesz lepiej zauważony i może uda Ci się wygrać jakieś rozdanie, jeśli tak to daj mi znać w komentarzu lub poprzez Kontakt , będzie mi bardzo miło!

 • Bądź aktywny u każdego blogera/influencera,
 • Polub większość zdjęć lub nawet wszystkie, lecz nie rób tego jednego dnia! Wtedy istnieje duża możliwość, że powiadomienia z Twoją aktywnością zostaną po prostu przykryte przez powiadomienia innych osób. Lepiej wychodzi polubienie 20 zdjęć dziennie przez pięć dni niż polubienie 100 zdjęć jednego dnia.
 • Swoją aktywność okazuj o godzinach, w których bloger może być „przy telefonie” tj. rano około 8.00 i wieczorem po 17.00. W środku nocy np o 3.00 ciężko aby Twoje starania zostały zauważone,
 • Komentuj posty na Instagramie u blogera/influencera. Podobnie jak przy polubieniach postów, rozłóż to na kilka dni, nie rób wszystkiego jednego dnia! Pamiętaj, aby komentarze były sensowne i na temat. Liczy się jakość, a nie ilość!
 • Odpowiadaj na relacje uczestników. Mimo, że jest to bardzo denerwujące, gdy każdego dnia ma się po 100 odpowiedzi na relację, jednak nie ma co ukrywać … odpowiedzi przyciągają uwagę, a taka osoba zapada w pamięć!
 • Dodaj zdjęcie rozdaniowe na swój profil, nawet kilka razy! Oznaczając przy tym konto rozdaniowe oraz blogerów. A może samemu stwórz jakąś grafikę, która przyciągnie uwagę? Ważne, by wyróżnić się z tłumu!
 • Dodawaj na relację InstaStory, informację o trwającym rozdaniu. Możesz też oznaczać blogerów/influencerów, którzy biorą udział.
 • … no i przede wszystkim bądź sobą! Nie rób nic na siłę, nie staraj się jednego dnia skomentować wszystkich zdjęć u 20 blogerów, a przez następne kilka dni w ogóle nie odwiedzisz ich profili. Pamiętaj, że najważniejsza jest systematyka no i jakość komentarzy, a nie ich ilość!

 

Tego nigdy nie rób, jeśli chcesz wygrać rozdanie

 • Nigdy nie licz na litość blogerów, pisząc im np. że masz depresję i jedynie uczestnictwo w rozdaniu sprawia, że uśmiech pojawia się na Twojej twarzy … śmieszne? Niestety jest to prawdziwy przykład z jednego z rozdań!
 • Nie komentuj zdjęć w stylu „Cudownie / Jestem aktywna”. Jeśli naprawdę będziesz aktywna, uczestnicy rozdania to zauważą!
 • Nie twórz nowego konta tylko pod rozdania. Konto, na którym nie ma zdjęć lub jest jedno, dodane w dniu startu rozdania, sprawia, że uczestnicy Ci nie zaufają. Korzystaj z prywatnego konta!
 • Jeśli już chcesz stworzyć nowe konto, nie dawaj mu nazwy typu „rozdaniakasia” „kontodokonkursow112” „rozdaniowe_konto_kasi”. Blogerzy biorący udział w rozdaniu, starają się nagradzać realne osoby,
 • Nie bądź nachalny — jeśli masz zostać zauważony, na pewno tak będzie! Pisanie prywatnych wiadomości o treści „ej, widzisz moje lajki”, nie sprawia, że będziesz w gronie faworytów.
 • Jeśli nie uda Ci się wygrać rozdania, nie łam się i nie usuwaj od razu obserwacji — wiadomo, masz do tego prawo, jednak jeśli po kilku dniach, Ty ochłoniesz i pogodzisz się z porażką, a bloger, którego właśnie odobserwowałeś, doda nowe rozdanie … będziesz w kropce! Dlaczego? Blogerzy/Influencerzy jak zwał tak zwał, często korzystają z aplikacji, które pokazują im kto dał unfollow. Jeśli zapadniesz w pamięć, nie masz szans na wygraną!

Podsumowanie

Rozdania mnożą się na Instagramie, na potęgę! Dla blogerów/influencerów jest to fantastyczna okazja na dotarcie do większej liczby osób. Choć przez wielu rozdania uznawane są za spam. Dla firm natomiast jest to świetna możliwość, uzyskania reklamy niewielkim nakładem finansowym. Osoby biorące udział w rozdaniu, mogą natomiast pewnym nakładem sił, zdobyć nagrody. Pamiętaj przede wszystkim, że rozdania tworzone są dla zabawy, więc nie dołuj się, jeśli coś się nie uda! Nie staraj się na siłę wygrać, biorąc wszystkich na litość, nie tędy droga! Ja Wam życzę powodzenia i dajcie znać na dole, czy udało Wam się już coś wygrać. Powiedzcie również, co sądzicie o rozdaniach — czy jest to dla Was ciekawa zabawa, czy raczej spamerskie działania blogerów/influencerów.

UWAGA! Nie namawiam do organizowania ani brania udziału w rozdaniach. We wpisie postarałam się jedynie nakreślić temat tego zjawiska, opisując czym są rozdania oraz jak najczęściej wygląda procedura wyłaniania zwycięzcy za pomocą aktywności, oraz co trzeba zrobić, by zostać zauważonym — wskazówki te, nie są instrukcją, która daje pewność wygranej!. Organizując lub biorąc udział w rozdaniu – robisz to na własną odpowiedzialność!

Zdjęcia rozdaniowe we wpisie są przykładowe i zostały udostępnione dzięki zgodzie organizatorów jednego z rozdań.

33 komentarze

 • aRTofFOTO

  Ciekawa forma reklamy i szansa na zdobycie potencjalnych klientów-realnych.

  Reply
 • Neronka

  Przede wszystkim super wpis. Ja brałam i jeszcze czasem biorę udział w rozdaniach na instagramie. Kiedy zwątpiłam, że coś mogę wygrać. Bo zauważyłam, że blogerki sobie nawzajem dawały nagrody z rozdań. To zwątpiłam a tu nagle wygrałam.

  Reply
 • Przemek

  Cześć, jako że dziewczyna siedzi w instagramie to trochę się zainteresowałem tematem i stworzyłem portal, który oferuje wszystkie polskie rozdania w jednym miejscu. Sądzę że jest to duże ułatwienie, bo na insta pod danym hashtagiem jest mnóstwo tych samych zdjęć, więc ideą było, by zbierać codziennie rozdania tak by na stronie się nie powtarzaly 🙂 Twój wpis dał mi kolejny pomysł 🙂

  Reply
 • paulyenn

  Świetny wpis! Wiele razy organizowałam takie rozdania z innymi i często spotykałam się z zapytaniem: „czy to rozdanie jest prawdziwe?” Wiele ludzi do tej pory ma wątpliwości. Mam nadzieje, że Twój wpis rozwieje je wszystkie! 🙂

  Reply
 • Magdaleesz

  Same dobre rady! Mam nadzieje, ze rozwiałas już wszystkie wątpliwości przyszłych uczestników rozdań ❤️

  Reply
 • Królowa Karo

  Czego to ludzie nie wymyślą. Nie słyszałam o rozdaniach na Instagramie, ale też nigdy się tym nie interesowałam, bo nie miałabym na to czasu. Odwiedzam, komentuję i lajkuję te konta, które lubię i tyle.

  Reply
 • Ola ze StyleVibes.pl

  Wpis idealny, bardzo dobre porady! <3

  Reply
 • Ptysia

  Oj tak, ile ja już dostałam pytań o to, czy takie rozdania są prawdziwe, czy to po prostu fake 🙂 Jak dla mnie to świetne, że są organizowane takie rozdania, bo nagrody są w większości przypadków naprawdę interesujące, a to żadna zbrodnia zorganizować coś takiego 🙂 Znajomych będę odsyłać do Twojego wpisu 🙂

  Reply
 • mom_lifestyle

  Dokładnie, dawanie samych emotek lub komentarzy z jednym słowem nie są brane pod uwagę 🙂🙂

  Reply
 • Beauty-and-Nails

  Bardzo przydatny wpis, na pewno się przyda, choć na insta raczej nie biorę udziału w rozdaniach.

  Reply
 • Lili

  Bardzo ciekawy wpis ja sama za niedługo będę organizować mamy rozdanie ponieważ udało mi się przekroczyć 2000 obserwujących 🙂

  Reply
 • Anszpi

  Nie brałam nigdy udziału w takich rozdaniach i nie wiem czy chce mi się w to bawić

  Reply
 • Joanna Nowak

  Szczerze mówiąc nigdy nie brałam udziału w rozdaniu na Instagramie, ale Twój wpis mnie trochę do tego przekonał :)Serio nie ma się czego bać, tylko trzeba być trochę uważnym 😉

  Reply
 • Wera

  jejku i serio ktoś pisze „ej widzisz moje lajki”, żałosne haha

  Reply
 • wiki2007

  bardzo przydatne napewno sie przyda.

  Reply
 • Kosmetykoholiczka

  Świetny wpis kochana! Do tego bardzo na czasie, bo rozdania budzą ostatnio wiele kontrowersji. Dobrze, że ktoś wyjaśnił jak się sprawy naprawdę mają😊

  Reply
 • Lakierowniczka

  Ja od jakiegoś czasu sama organizuje rozdania, skoro mam tyle produktów to lubię się nimi podzielić ☺

  Reply
 • Julka

  Bardzo ale to bardzo dobre rady. Sama miałam już u siebie kilka rozdań i niestety nie każdy wiedział co to fajna aktywność na profilu…

  Reply
 • Joanna Śliwińska

  Ja nie robie i nie uczestnicze w rozdaniach 🙂

  Reply
 • Zuzka

  Ja tam nie robię takich rozdań i nie biorę w nich udziału – szkoda mi czasu i nerwów.

  Reply
 • Żaneta

  lubię oglądać zdjęcia na insta ale cała reszta to dla mnie czarna magia, trochę zacofana jestem. ciekawy wpis.

  Reply
 • Aga

  Świetny wpis, bardzo pomocny 🙂

  Polecam jeszcze profil @rozdania.pl
  Sprawdziłam, jest wiarygodne 🙂

  Reply
 • Jak pięknie być kobietą

  Można by powiedzieć, że takie… Instagramowe rozdania w pigułce. Bardzo trafnie to wszystko ujęłaś 🙂

  Reply
 • terii

  Bardzo fajny post 🙂

  Reply
 • Cathy

  Bardzo fajnie wszystko opisałaś. Myślę, że ten post przyda się wielu osobom biorącym udział w takich rozdaniach.

  Reply
 • jestemkas

  Ciesze się, że powstał taki wpis. Ostatnio coraz częściej natrafiam na hejt związany z tego typu organizowanymi rozdaniami i zupełnie nie wiem o co takim ludziom chodzi.. Ale no niestety wszystkim się nie dogodzi! Swietny wpis, podaje go dalej 🙂

  Reply
 • kinga.budzinskaa

  Świetnie to wszystko kochana napisałaś 😊

  Reply
 • Ola98

  Świetnie, ze poruszyłaś taki temat.Zawsze mnie ciekawiło na czym to wszystko polega, czy te rozdania są w ogóle prawdziwe i dlaczego tyle influencerów bierze w nich udział.😍🤔☺️

  Reply
 • _emciaa20

  Cudowny wpis – bardzo pomógł,jak dla mnie? Wszystko pięknie dobrane w słowa, cudownie przedstawione! Pełno harmonii tutaj jak i na instagramie – dałam też łapkę w górę na Facebook’u. Mega się cieszę, że trafiłam na ten profil. Dziękuję!! 😍

  Reply
 • cattie

  dziekuje za rady, kochana<3

  Reply
 • oneforyou93

  Rany, roznioslas system tym wpisem. Bralam udzial w wielu rozdabiach i stracilam juz na nie cierpliwość, a Ty pokazujesz wszystko na tacy. Dziekuje!

  Reply
 • Andzia

  Rany! nie wiedzialam ze tyle robie zle 😀 Dziekuje Ci za pomoc i liste rozdan na ktore warto zwrocic uwage, niestety sporo jest teraz oszukanych rozdan :/

  Reply
 • Marlena

  Podpisuje się pod każdym jednym słowem rękami i nogami! Zdecydowanie wpis w punkt ❤️

  Reply

Dodaj komentarz