Pierwszy lot samolotem to jedno z najbardziej stresujących przeżyć, jakie mogą nas spotkać w życiu. Tak bynajmniej wynika z badań. Ostatnio, gdy moja siostra szykowała się na pierwsze w swoim życiu kolonie, spytała mnie Co muszę wiedzieć przed pierwszym lotem? Tak naszedł mnie pomysł na dzisiejszy wpis.
Postarałam się, zebrać najważniejsze informacje, abyście mogli przygotować się do swojej pierwszej niezapomnianej podróży, która mam nadzieję że obejdzie się bez większego stresu.
Opanowanie i spokój to podstawa
Lotnisko jest jednym z miejsc, które budzi największe obawy, szczególnie w osobach które po raz pierwszy lecą samolotem. Gwar, zamieszanie, tłok, strach przed przegapieniem lotu, zabłądzeniem czy pomyleniem lotów … rodem ze znanego filmu, który emitowany jest w każde Święta Bożego Narodzenia. Czy faktycznie jest o co się bać? Uważam, że nie. Wystarczy zachować spokój, opanowanie i trzymanie się kilku zasad!
Zaplanuj swoją podróż
Twoja podróż zaczyna się w momencie gdy kupujesz bilet na swój lot. W tych czasach najpopularniejszą metodą zakupu biletu, jest internet. Pamiętaj, że jeśli masz jakieś obawy – zawsze możesz zadzwonić na infolinię przewoźnika, poprosić kogoś znajomego o pomoc czy choćby iść do dowolnego biura podróży, które na pewno nam pomoże.
Gdy już transakcja związana ze zdobyciem biletu dojdzie do skutku, otrzymasz na email potwierdzenie. Doczytaj kiedy rozpoczyna się odprawa na Twój lot – a po odbyciu odprawy, wydrukuj swój bilet. Niektóre linie lotniczd jak np Ryanair posiadają aplikacje mobilne, dzięki którym nie musisz nic drukować, wystarczy okazać kod z aplikacji.
Jeśli wszystko związane z biletami, masz już załatwione, koniecznie sprawdź stronę swojego przewoźnika i zapoznaj się z zasadami, które u niego Panują. Dowiedz się jaki bagaż jest dozwolony, jaka waga i wymiary. Jeśli potrzebujesz większego bagażu, na tym etapie mozesz dokupić opcję powiększenie bagażu.
Pierwszy raz na lotnisku
Twój pierwszy lot samolotem już jutro, pamiętaj aby zaplanować dużo wcześniej swój wyjazd. Na lotnisku trzeba stawić się minimum dwie godziny przed planowanym odlotem. Długo? W moim przypadku często zdarzyło się, że dwie godziny to było absolutne minimum! Jeśli przed Tobą jest pierwszy lot samolotem, możesz stawić się na lotnisku nawet wcześniej – warto zapoznać i oswoić się z lotniskiem.
Po dotarciu na lotnisku, sprawdź na tablicy odlotów swój lot, zobacz jakie stanowisko odpraw jest przeznaczone dla Ciebie. Szukaj najlepiej po numerze lotu, a nie po nazwie. Ustaw się w kolejce do odprawy i czekaj. W międzyczasie możesz przygotować potrzebne dokumenty jak dowód osobisty czy paszport.
Gdy już dotrzesz do odprawy, zajmie ona dosłownie chwilę. Walizka Twoja zostanie zabrana, a w zamian otrzymasz papierek potwierdzający nadanie bagażu i swoją kartę pokładową.
Jak wygląda kontrola bezpieczeństwa?
Odprawa za nami. Czas na najbardziej stresujący moment, każdej osoby przed którą pierwszy lot samolotem. Kontrola bezpieczeństwa. Aby przejść bezproblemowo przez bramkę, musisz zdjąć z siebie wszystkie metalowe części garderoby jak np pasek od spodni. Często wymagają również zdjęcia butów. Zbliżając się do kontroli, wszystkie elektroniczne sprzęty jak telefon, aparat czy laptop, musisz wyłożyć do specjalnego pojemnika. Do tacy wkładasz również okrycie wierzchnie, torbę czy paszport, bilet. Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, warto spytać o nie strażnika ze Straży Granicznej.
Co mogę wnieść do samolotu?
Kontrola bezpieczeństwa, oprócz prześwietlenia Ciebie, prześwietla także Twój bagaż podręczny. Pamiętaj że na pokładzie samolotu stosuje się ograniczenia w kwestii przewożenia płynów, których pojemności przekraczają 100ml. Niestety każda większa butelka jak np. woda gazowana 500ml, będzie musiała wylądować w koszu. Bynajmniej w momencie odprawy. Gdy trafisz na strefę wolnocłową, możesz zakupić butelkę dowolnych rozmiarów. Na pokład samolotu nie możesz również zabrać ostrych narzędzi czy aerozoli. Dokładne informacje co można wnieść, a czego nie, przeczytasz na tablicach informacyjnych, już na lotnisku!
Na pokład samolotu warto wnieść ze sobą słuchawki do odtwarzacza muzyki, czytnik ebooków lub książkę oraz najważniejsze, gumę do żucia – w następnych akapitach dowiesz się czemu jest to tak ważne!
Strój oraz posiłek
Wprawdzie na lotnisku często mamy do dyspozycji punkty gastronomiczne. Jednak ja polecam zjeść posiłek w domu. Nigdy nie wiemy ile osób będzie na lotnisku, ile czasu trzeba czekać na posiłek, na pewno lepiej ominąć niepotrzebny stres.
Wygodny strój na pokładzie to podstawa, tym bardziej jeśli przed Tobą długi lot. Nie wiemy również ile czasu przyjdzie nam spędzić w kolejkach. Pamiętaj aby Twój ubiór był skromny i pozbawiony metalowych wstawek, bowiem wszystko może przedłużyć i utrudnić przejście przez bramkę kontroli bezpieczeństwa.
Pozostałe cenne wskazówki
- Zaplanuj miejsce w swoim bagażu, tak by wiedzieć gdzie co się znajduje, a przy odprawie nie szukać w nim np paszportu,
- Zabezpiecz bagaż – możesz użyć kłódki, szyfru lub owinąć bagaż folią strecz,
- Nie kupuj drogich walizek ani toreb – na lotniskach wszystkie bagaże przechodzą drogę przez mękę, wracają do nas porysowane, połamane itd.,
- Rozglądaj się i słuchaj – miej oczy szeroko otwarte, tak by nie pominąć nic ważnego,
- Pomyśl o swoim samochodzie, planując wcześniej zakup parkingu na lotnisku,
- Wybierz sobie dobre miejsce na pokładzie – miejsca z tyłu samolotu narażone są na gorsze odczucia w przypadku turbulencji. Miejsca „na skrzydle” mają najwięcej wolnej przestrzeni na nogi, jednak widok „ruszających” się skrzydeł samolotu, może wprawić Cię w strach,
- Gdy lot zostanie odwołany, udaj się do punktu informacji by uzyskać wszelkie wiadomości.
- Podczas lotu samolotem, występują różne ciśnienia, związane z unoszeniem się samolotu jak i również z lądowaniem. Zmiana ciśnienia może sprawić, że zacznie „strzelać” Ci w uszach, dobrym sposobem w moim wypadku jest żucie gumy lub jedzenie żelek, czasem pomaga również ziewanie.
- Podczas kontaktów z obsługą lotniska należy zachowywać się w sposób uprzejmy i spokojny.
Podsumowanie
Lot samolotem często wiąże się z olbrzymim stresem, pamiętam jaka byłam zdenerwowana gdy pierwszy raz wsiadłam na pokład samolotu. I wiecie co? Nie było potrzeby! Samolot jest najbezpieczniejszym źródłem transportu, a lotniska w większości są świetnie oznaczone i opisane. Ciężko jest cokolwiek pomylić lub pominąć, szansa że wsiądziecie na pokład innego samolotu jest znikoma. Mam nadzieję, że jeśli czeka Cie pierwszy lot i nie czujesz się pewnie, kiedy przeczytasz ten poradnik, trochę odetchniesz z ulgą. Dajcie znać w komentarzach, czy mieliście okazję odbyć swój pierwszy lot. Jak Wam on minął i co możecie polecić każdemu przed kim jest pierwszy lot samolotem! Jeśli macie jakieś pytania do mnie, to chętnie odpowiem – zapraszam do działu Kontakt 🙂
paulyenn
Pamiętam jak dziś swój pierwszy lot samolotem i ten stres, który mi towarzyszył 🙂 Świetny wpis!